Wskazówki do pracy metodą Eduklocki – krok po kroku
Etapy pracy z klockami Morphun, Loowi, Architect:
Praca z klockami przebiega wg II etapów:
I etap – to wykorzystanie w pracy (np. edukacyjno-terapeutycznej) instrukcji dopasowanych do wieku dziecka, dziecko ma jasny i widoczny cel do osiągnięcia, zadanie do wykonania, które ma początek i koniec.
II etap – to praca (np. edukacyjno-terapeutyczna) bez instrukcji, czyli eksperymentowanie i tworzenie budowli wg własnego pomysłu.
Każdemu etapowi został przypisany cel pracy: stymulacja, rozwijanie, usprawnianie funkcji psychomotorycznych i społeczno-emocjonalnych dziecka ze szczególnym uwzględnieniem kreatywności i twórczego myślenia.
II etap pracy cechuje brak instrukcji.
Brak instrukcji pozwala na dowolność, nie wymusza trzymania się sztywno zapisanego obrazem polecenia. Daje szansę na dostosowanie materiału do indywidualnych możliwości psychofizycznych i społeczno-emocjonalnych dziecka.
W pracy z klockami pamiętaj:
- że, podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa ;
- o zasadach pracy: kompensacji zaburzeń, korekcji zaburzeń, stopniowaniu trudności, systematyczności, indywidualizacji, atrakcyjności ćwiczeń;
- o formach pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa;
- o formach zajęć: zajęcia edukacyjno-terapeutyczne w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
- o grupie docelowej-dzieci ze SPE (specjalne potrzeby edukacyjne);
- o zdobyciu minimum wiedzy na temat samych klocków Morphun, Loowi, Architect, ich rodzajach, wielkości, co je wyróżnia, o podziale ze względu na wiek dziecka, o analizie instrukcji do poszczególnych klocków (od prostych do skomplikowanych układów).
Do prezentacji pracy z klockami posłużą klocki z serii Morphun.